2015-05-06

Cel życia człowieka

Od kiedy zaczęliśmy myśleć jako homo sapiens, stawiamy sobie pytania: dlaczego tak a nie inaczej wygląda nasze życie, dlaczego i po co żyjemy?

Religie udzielają różnych odpowiedzi na to pytanie i w tym zakresie odgrywają ważną rolę - nadawania sensu życiu. Teraz jednak gdy odkryliśmy i z powodzeniem wykorzystujemy metodę naukową do odkrywania prawdy, czas religii się skończył. Nadszedł czas aby zmierzyć się z pytaniem o sens życia od nowa - tym razem bez zgadywania i wymyślania.

Ziemianie

Ziemianie mieszkają na planecie w oddaleniu od centrum galaktyki, samotni i skłóceni. Raczkująca technika i ledwo wyzierająca zza prymitywnego móżdżku inteligencja pozwala nam zaledwie na eksplorację najbliższego sąsiedztwa. Wciąż nie rozumiemy grawitacji a przeciętny ziemianin gatunku homo sapiens nie rozumie pojęcia czasoprzestrzeń.

Ramiona Drogi Mlecznej ssc2008-10.svg
Ramiona Drogi Mlecznej ssc2008-10
Licencja Domena publiczna na podstawie Wikimedia Commons.

Misja

Misję dla Ziemian wyznaczył Carl Sagan w swojej książce Kosmos. Opisując wszystko prawa natury tak jak je dotąd poznaliśmy, postawił ambitny cel eksploracji Kosmosu.
Postawił ziemianom zadanie: zrozumieć prawa rządzące Kosmosem i udać się w podróż.

Powinniśmy nauczyć się odnajdywać obce cywilizacje i z nimi współpracować. Wydaje się nieprawdopodobne aby takich cywilizacji zabrakło, jednak realia czasoprzestrzeni mogą nie pozwolić nam nigdy się skomunikować.

Z centrum naszej galaktyki, obserwator odbiera dopiero fotony (a więc informacje) o naszej planecie sprzed 50 tysięcy lat (paleolit, wtedy żyli jeszcze neandertalczycy). Zaledwie około 100 lat temu zaczęliśmy nadawać jakiekolwiek fale elektromagnetyczne - docierają one dopiero do pierwszych planet w pobliżu.

Musimy być cierpliwi i cegiełka po cegiełce wydzierać tajemnice Kosmosu. To nasza misja: wiedzieć.

Musimy jednak przetrwać

Aby nasza misja mogła być kontynuowana, musimy przetrwać jako gatunek. To oznacza, że musimy uratować naszą cywilizację i naszą planetę przed zagładą. Powinniśmy patrzeć w dal o tysiące lat, jednak nie zapominajmy że za 50-100 lat nasza planeta ulegająca tak szybkim zmianom, może łatwo stać się nieprzyjaznym miejscem.

Mała niebieska kropka musi przetrwać, aby tajemnice Kosmosu mogły być odkryte.

Duchowość

Chociaż wiemy, że ziemianie nie posiadają duszy - wiemy też że mają ogromne potrzeby odczuwania czegoś więcej niż tylko smaku jedzenia, spełnienia seksualnego czy nawet miłości. Chcemy być częścią Kosmosu, marzymy o gwiazdach, zachwycamy się ogromem Wszechświata.

Mnie osobiście coś ściska krtań za każdym razem gdy widzę zdjęcie Ziemi z kosmosu, naszej małej niebieskiej kropki (pale blue dot):


Yūgen

Japończycy mają na uczucie pokory w obliczu intensywnego doznanie wielkości wszechświata specjalne słowo: Yūgen (幽玄).

Oznacza ono przenikające i niezwykłe odczucie piękna kosmosu .. i smutnego piękna ludzkiego cierpienia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz