2015-05-09

Czy istnieją magowie i magia?

Magia to przezwyciężanie sił jakimi rządzi się Kosmos. Tworzenie, anihilacja i transport materii. Latanie, tworzenie wody i deszczu, rzucanie piorunów. Ograniczmy się do tego aby ułatwić analizę.


by caiomm

Magiem jest człowiek który potrafi używać tej magii. Ma ludzką matkę i ojca, lecz dzięki niewyjaśnionym racjonalnie częściom swego ciała i umysłu, może przezwyciężać siły jakimi rządzi się Kosmos. Może stworzyć deszcz, przenieść Statuę Wolności w inne miejsce a potem ją przywołać, umie latać i rzucać piorunami. Możliwa jest dla niego zamiana żywej istotny w kamień.

Za magię uważa się jednak potocznie też sprowadzenia na kogoś klątwy/uroku (nieszczęścia że np. złamie nogę) czy choroby.

Czarownicami często określano kobiety znające się na ziołach i spędzaniu niechcianych dzieci. Im mniej wiesz, tym więcej rzeczy uważasz za magię.

Przedstawię poniżej argumenty które w mojej ocenie czynią możliwość istnienia magii zupełnie nieprawdopodobną.

Magia nie rządzi światem

Nikt do tej pory nie udokumentował naukowo żadnego aktu kreacji ani anihilacji. Żadne wojsko nie używa magii na polu walki. Żadne imperium nie powstało dzięki magii. Żadna korporacja nie sprzedaje usług związanych z magią. Jeśli magia istnieje, największe siły i potęgi znane człowiekowi nie są zachętą do ujawnienia się.

Magia kontrolująca materię i prawa przyrody pozwalałaby rządzić nie tylko Ziemią ale i całym Kosmosem. Żaden człowiek nie oprze się takiej pokusie, chyba że jest nadzwyczaj etyczny lub grozi mu niebezpieczeństwo gdyby próbował.

Nagroda Syzyfa - więcej niż milion EUR

Każdy kto udowodni umiejętności niewyjaśnialne naukowo, otrzyma bardzo dużo pieniędzy od upokorzonych racjonalistów. Stowarzyszenia racjonalistów od lat zachęcają do zgłaszania się magów, uzdrowicieli, telepatów i wróżek w programie Nagroda Syzyfa, i nie jest to jedyna nagroda tego typu. Nikt niestety się nie zgłasza.
Czyli magowie są to jedyni ludzie na tej planecie, których nie obchodzą wielkie pieniądze dostępne na zawołanie.

Znani magowie to oszuści lub oszołomy

Wszyscy ludzie którzy ogłaszali się magami, prowadzili swoje demonstracje w zamkniętych grupach - stroniąc jak najdalej od wszelkiej metody naukowej. Aleister Crowley pisał i mówił bardzo wiele o magii, ale nic nigdy nie pokazał. Jego wskazówki mówią o wielkim duchowym rozwoju i że magia jest nagrodą samą w sobie, gdy się ją pozna. Cóż, rozum również.

David Copperfield

Wiele osób uważa że Copperfield na prawdę sprawił aby Statua Wolności zniknęła. Tymczasem Copperfield zrobił jedynie program telewizyjny pokazujący, że w nocy w czasie jego show ludzie klaszczą z niedowierzaniem podczas gdy spiker ogłasza że statua zniknęła. Abstrahując od możliwości manipulacji obrazem w TV, warto zauważyć dlaczego tak wiele osób daje się na to nabrać - otóż reakcja widowni (szoki i niedowierzanie) skłania nas do tego. Tymczasem są to odpowiednio opłaceni i zatrudnieni aktorzy.

Helikopter filmujący miejsce w którym powinna być statua wolności (a jej rzekomo nie ma), mógł znajdować się w dowolnym innym miejscu naszego globu - jest bowiem tak ciemno, że Nowego Jorku nie da się rozpoznać. Proszę, sprawdźcie sami:


Uroki i choroby

Czarownice oskarżano o to, że sprowadzały choroby na dzieci - i dlatego płonęły na stosach (oprócz tego że magia to grzech). Tymczasem jest to myślenie magiczne - to znaczy nieracjonalne. Myślenie w kategoriach: ktoś coś powiedział i dlatego złamałem nogę.
Myślenie magiczne to łączenie dwóch zdarzeń nie mających logicznego powiązania, związkiem przyczynowo-skutkowym. Pianie koguta ze wchodem słońca, niewyrośnięte ciasto z miesiączką, krzywe spojrzenie ze śmiercią dziecka.
To wszystko jest nieracjonalne - wielokrotnie zdarzają się krzywe spojrzenia, które nie powodują niczyjej śmierci.

Pieniądze jasnowidzów

Wszyscy chcemy wiedzieć co się z nami stanie w przyszłości. Nie jest to oczywiście możliwe, jednak nasze pragnienia są silniejsze niż nasz rozum. Płacimy za wróżenie, za stawianie Tarota, istnieje specjalny kanał EzoTV, serio.

System działa, ponieważ zapamiętujemy sprawdzone przepowiednie a zapominamy o niespełnionych, których jest większość. Wróżki dobrze znają statystyki różnych wydarzeń i reprezentują wartościową wiedzę o życiu - ale bardzo często się mylą.

Są nawet osoby które żerując na wierze w magię, wyciągają pieniądze od zdesperowanych zaginięciem bliskich udając że mogą ich odnaleźć. Smutne jest to, że i w Policji trafiają się ludzie którzy dają się na to nabrać, przez fałszywą interpretację słów "zrobiłem wszystko co mogłem".

Ciekawe jest to, że jasnowidzów nie zatrudnia się jako dyrektorów banków i korporacji. Trudno przecenić wartość jasnowidza dla spółki, czy wróżki dla korporacji. Zarządzanie przedsiębiorstwem to przede wszystkim ocena szans i minimalizacja ryzyka.

Gdyby ryzyka (czyli nieznanej przyszłości) nie trzeba było się obawiać - można by ominąć system wyceny ryzyka (stopę procentową) i zyskać nieograniczone dochody. Ciekawe że nikt dotąd na to nie wpadł.

Reinterpretacja jako sprawdzona przepowiednia

"dziecko będzie miało kłopoty w okolicy brzucha" - nie wiadomo kiedy a brzuch gromadzi najważniejsze narządy. Kardiolog wykryje strunę w sercu i już masz "wróżka miała rację".

"Będzie wojna" - tak, kiedyś, gdzieś będzie wojna.

"Córka ożeni się bogato" - tak, bo jest taką samą materialistką jak jej matka która przyszła do wróżki i którą wróżka wypytała.

Itp, itd...

Nie wierzcie w magię!

Ona na prawdę nie istnieje. Harry Potter to świetna historia i sam lubię się przedstawiać jako auror - ale to tylko bajka.
Nie pozwólmy by magiczne myślenie zasłoniło nam racjonalny obraz świata.

Smutna konkluzja odnośnie polowania na czarownice

Skoro magia nie istnieje faktycznie a dla wierzącego we wszechmogącego boga stoi w sprzeczności z jego wszechmocą, Inkwizycja paląca czarownice na stosie jawi się w świetle wcale nie lepszym niż naziści i ich holokaust.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz